Menu

Karpaty - największy łańcuch górski Europy Środkowej

Karpaty to największy łańcuch górski w Środkowej Europie. Karpaty ciągną się przez terytoria Polski, Czech, Słowacji Węgier, Ukrainy i Rumunii. Najwyższym szczytem jest Gerlach, którego wysokość 2655 m. n. p. m. góruje w Tatrach Słowackich. Mało kto wie , że jedna z hipotez głosi iż prawdopodobnie nazwa Karpaty odnosi się do dackiego plemienia Karpian, które zamieszkiwało już w I w n.e tereny Tatr wschodnich.

 

Kiedy myślimy o Karpatach zdecydowanie kojarzymy je raczej z naszymi polskimi Tatrami – najwyższym pasmem górskim w Polsce. Jednak w skład Karpat wchodzą również Beskidy oraz Bieszczady. Zarówno Tatry, Bieszczady i Beskidy są bardzo często odwiedzane przez turystów przez cały rok!

 

rysySłużą temu sieć tras narciarskich, rowerowych i turystycznych. Karpaty zachwycają swoimi pięknymi krajobrazami naturalnymi, bo natura to bez wątpienia największe bogactwo tego regionu. Najczęściej zdobywanym szczytem przez turystów jest Kasprowy Wierch w Tatrach, nie jest on jednak najwyższym szczytem tego łańcucha górskiego najwyższym szczytem Polskich Tatr są Rysy 2499 m. n. p. m.

 

Na „Kasprowy” turystów przyciąga łatwość dostępu (jest kolejka linowa z miejscowości Kuźnice na sam szczyt). Do najpopularniejszych miejsc w Tatrach należy Morskie Oko. Piękne polodowcowe jezioro znajdujące się w dolinie rybiego potoku, nawiasem mówiąc Morskie Oko to jedno z nielicznych jezior Tatrzańskich zarybionych w sposób naturalny.

 

Prawdą jest że na terenie Karpat nie znajdzie się zbyt wielu walorów antropogenicznych, Jednak niesamowite bogactwo naturalne z całą pewnością zastępuje te niewielkie braki. Znaleźć tu można bogactwo kultury ludowej i folkloru z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Niesamowite jest , że na terenie Karpat jest tak wiele bo aż pięć parków narodowych: Babiogórski, Tatrzański, Gorczański, Pieniński, i Bieszczadzki. Zadziwia więc turystów jak wiele jest jeszcze w Polsce miejsc nie dotkniętych ręką człowieka.

 

Mówiąc o Karpatach i Tatrach nie sposób nie wspomnieć o Zakopanym – miasteczku turystycznym u podnóża Tatr. Co ciekawe jest ono czasem nazywane zimową stolica Polski i faktycznie zimą spełnia taką rolę. Zakopane cieszy oko swoją niepowtarzalną , ciepłą architekturą, która stwarza swoisty mikroklimat (zobacz artykuł: wypoczynek w Zakopanem)

 

Na zakopiańskich Krupówkach znajduje się wiele zabytkowych budowli. Zakopane posiada tez swój teatr -teatr Witkacego, wieczorem można zawsze zobaczyć jakiś ciekawy spektakl. W Zakopanem odbywa się co roku wiele imprez promujących region i kulturę górską np. Majówka Tatrzańska, Dni Zakopanego, Tatrzańskie Wici, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, oraz Jesień Tatrzańska. Jeśli ktoś nie lubi wypraw górskich w pobliżu jest kilka ciekawych kąpielisk wodnych zarówno sztucznych jak i naturalnych.

 

Do jednych z najciekawszych należy Aqua park Zakopane - jest to jak sama nazwa wskazuje Park wodny z liczną suma basenów oraz atrakcji wodnych. Nie można zapomnieć, że teren Karpat to tereny o charakterze uzdrowiskowym znajduje się tu wiele basenów termalnych o charakterze pro-zdrowotnym np. kąpielisko Szymoszkowa znajdujące się na polanie Szymoszkowej woda, którą jest napełnione kąpielisko pochodzi z odwiertu geotermalnego "SZYMOSZKOWA GT1" i ma temperaturę około 30oC.

 

Według badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk woda z odwiertu została zakwalifikowana jako woda termalna, zmineralizowana. Uznana została za wodę leczniczą o charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-magnezowo-sodowym. W jej skład wchodzą: wapń (37%), magnez (36%), sód (23%), potas (2,3%).

 

W Karpatach można odpocząć i zrelaksować się, region ten zaprasza swoją różnorodnością zarówno do wypoczynku biernego jak i aktywnego. Warto zaplanować swój urlop w Karpatach i osobiście poznać naturę tego regionu. 

 

Proponowane noclegi w okolicy:

noclegi w Zakopanem
noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej
noclegi w Poroninie
noclegi w Murzasichle