Menu

Atrakcje Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski jest obszarem stosunkowo niewielkim. Aby poznać najważniejsze jego szczyty, wystarczy poświęcić na wędrówkę mniej więcej cztery dni. Żeby jednak poznać to pasmo dokładniej, nie powinno się koncentrować wyłącznie na miejscach najpopularniejszych, ale zwiedzać też te, które znajdują się na mniej uczęszczanych szlakach. Wtedy tylko bowiem, kiedy odejdzie się od ludzi, a zetknie z przyrodą, Beskid Śląski pokaże nam swoje bogactwo i odkryje prawdziwe, piękne oblicze.

Góry
Beskid Śląski, jedno z pasm Karpat Zachodnich, rozpościera się przy granicy z Czechami. Graniczy z innymi górskimi pasmami: Beskidem Żywieckim, Beskidem Śląsko-Morawskim, Beskidem Małym, Kotliną Żywiecką oraz Pogórzem Śląskim. Jego najwyższym szczytem jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.), potem Barania Góra (1220 m n.p.m.) oraz Klimczok (1117 m n.p.m.). Wydziela się na jego terenie dwa główne pasma: Czantorii oraz Baraniej Góry.

 

Pod względem krajobrazowym Beskid Śląski urzeka – bez względu na to, na jaką porę roku się trafi. Najbardziej widokowe jest przejście grzbietem z Wielkiej Czantorii na Stożek Wielki (warto wybrać się tam, kiedy pogoda jest ładna, a powietrze przejrzyste), jak również panorama roztaczająca się z wieży widokowej usytuowanej na szczycie Baraniej Góry.

 

Samo wędrowanie po Beskidzie Śląskim jest bardzo przyjemne. Nie potrzeba ani specjalnych umiejętności, ani niesamowitej kondycji do tego, żeby wiele przejść. Jeśli jednak ktoś chce się zmęczyć, odnajdzie z powodzeniem również takie ścieżki, które mu w tym pomogą.

 

Wielka Czantoria i Wisła-Jawornik - fot: Krzysztof Dudzik

Miasta


Najbardziej atrakcyjnymi miastami położonymi w Beskidzie Śląskim są Bielsko-Biała, Szczyrk, Ustroń i Wisła. Pierwsze na trasie Bielsko leży właściwie u wstępu w góry. Po jednej jego stronie rozpościera się Beskid Śląski, po drugiej – Beskid Mały. Warto potraktować je nie tylko jako stację przesiadkową czy też bazę do wyjścia na szlak, ale również jako miejsce, które warto po prostu zwiedzić. Jego historia sięga XIII wieku, natomiast liczba zabytkówsprawia, że na oglądanie tego miasta dobrze jest poświęcić przynajmniej jeden dzień.

Do Szczyrku przybywają przede wszystkim miłośnicy narciarstwa – tam znajdują się wyciągi, kompleksy, ośrodki narciarskie. Wszystko, czego potrzeba, aby spędzić na stoku dużą (i przyjemną) ilość czasu. Ze Szczyrku wychodzi też wiele pieszych szlaków – dojdzie się z niego łatwo właściwie w każdy rejon Beskidu Śląskiego.

 

Ustroń i Wisła, zlokalizowane obok siebie, mają nieco inny od dwóch poprzednich miast charakter. Funkcjonują przede wszystkim jako miejscowości wypoczynkowe, ale również jako uzdrowiska. Jeśli chce się jechać czy do sanatorium, czy do hotelu ze SPA, warto zastanowić się nad jedną z tych miejscowości.

 

Zobacz proponowane: noclegi w Szczyrku, noclegi w Ustroniu, noclegi w Wiśle

Wiadomości praktyczne


Dojazd w Beskid Śląski jest stosunkowo łatwy. Ważne, aby dotrzeć przynajmniej do Bielska-Białej – stamtąd będzie można przemieścić się już bez problemu do jakiejkolwiek miejscowości położonej w tamtej części Beskidu Zachodniego. Bielsko-Biała leży na linii przesiadkowej z jednych rejonów Polski w inne, dlatego bez większych problemów da się dotrzeć doń zarówno PKS-em, jak i koleją. Przez miasto to kursują najczęściej pociągi Kolei Śląskich na linii Częstochowa / Katowice – Wisła Głębce, zatrzymujące się też na stacjach w Ustroniu.
   

Infrastruktura turystyczna i noclegowa jest w Beskidzie Śląskim jedną z najlepiej rozbudowanych w całych polskich górach, dlatego też jeśli chce się jechać tam „w ciemno”, licząc na to, że uda się gdzieś znaleźć nocleg, można to robić. Odległości pomiędzy kolejnymi odcinkami szlaków nie są duże, a na końcu niemal każdego czeka na strudzonego wędrowca pensjonat czy schronisko.