Menu

Gdańsk - perła wybrzeża

Spośród wszystkich miast położonych nad polskim morzem Gdańsk jest tym, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Jest nie tylko najpiękniejszy ze względu na niezliczoną ilość zabytków, interesujących muzeów czy otaczających go parków, ale również bogaty pod względem historycznym. Jeśli jechać do Gdańska, to tylko na długo, a najlepiej na wakacje. Wtedy można z powodzeniem połączyć plażowanie ze zwiedzaniem – i nie mieć dość przez długi, długi czas.

Nawet jeśli nigdy się w Gdańsku nie było, umie się wymienić jednym tchem przynajmniej kilka miejsc charakterystycznych dla tego miasta i powszechnie znanych, takich jak, między innymi: ulica Długa z fontanną Neptuna, Żuraw nad Motławą, Stocznia, Archikatedra w Oliwie czy Westerplatte. Każdy turysta, który odwiedza Gdańsk, wie, że koniecznie musi je zobaczyć i robi wszystko, aby mu się to udało. Znakomicie, bowiem w rzeczy samej – są to atrakcje, których nie sposób przeoczyć, przebywając na terenie dawnego Wolnego Miasta. Jeśli jednak przyjeżdża się do Gdańska na dłużej, warto pomyśleć o zafundowaniu sobie wycieczki rozszerzonej, uwzględniającej takie miejsca, do których dociera się rzadziej, a które są równie niezwykłe. Dokąd więc można by się wybrać? Oto kilka propozycji:

1. Ulica Mariacka


Nazywana jest jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska, o ile nie najpiękniejszą. Mariacka nie jest długa, ale jakościowo przewyższa wiele deptaków w kraju. Co to znaczy: jakościowo? Przede wszystkim poszczycić się może naprawdę bardzo starą zabudową – najstarsza znajdująca się tam kamienica wybudowana została w XV wieku. Przy tym wszystkie domy stojące przy Mariackiej to prawdziwe dzieła sztuki: wykonane precyzyjnie, kunsztownie, ze wspaniałymi zdobionymi przedprożami. Dzisiaj na Mariacką chodzi się przede wszystkim po to, żeby poczuć atmosferę dawnych czasów. A o tę dbają między innymi władze miejskie – na ulicy zamknięty został ruch dla samochodów. Co więcej, niemal w każdym domu znajduje się czy to kawiarnia, czy restauracja, czy też galeria sztuki – wszystkie stylizowane, stworzone z gustem i smakiem. Wszechobecny bursztyn natomiast, wylewający się ze straganów rozstawionych wzdłuż chodników, przypomina o znakomitych średniowiecznych czasach, kiedy przez Polskę przechodził Szlak Bursztynowy. 

 


foto: Ralf Roletschek

 

2. Kościół Mariacki


Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przytłacza swoim ogromem. Ale ma do tego prawo – w końcu jest to największy gotycki budynek świata. Tak, największy. I znajduje się ni mniej, ni więcej, tylko właśnie w Gdańsku. Ze względu na jego gabaryty oraz położenie nie sposób do niego nie trafić. Znajduje się na Starym Mieście i wiedzie doń między innymi ulica Mariacka. Żeby zobrazować wielkość kościoła, warto podać jego wymiary: 30 metrów wysokości, 105 metrów długości, 60 metrów szerokości i wieża wysoka na 80 metrów. Bazylika imponuje jednak nie tylko ze względu na wielkość czy też na styl, w jakim została wybudowana. Trzeba ją zobaczyć również dla zabytkowych elementów wyposażenia, które gromadzone są w niej już od XIV wieku. Najstarszym i najcenniejszym jednocześnie obiektem jest Pieta z 1390 roku, gdyby jednak chcieć wymieniać z pamięci wszystkie wartościowe przedmioty znajdujące się w bazylice, byłoby to niezwykle trudne. Zabytki pochodzą właściwie z każdej epoki i dzięki temu czynią kościół jeszcze bardziej niezwykłym.

 



3. Falowce


Falowce są dzieckiem poprzedniego ustroju. To budynki, które zostały wybudowane w latach siedemdziesiątych i stanowić miały architektoniczną innowację. W istocie, stanowiły, a jeden spośród nich okazał się najdłuższym blokiem mieszkalnym w Polsce i drugim pod względem długości w kraju. Znajduje się on przy ulicy Obrońców Wybrzeża, ma 16 klatek i liczy 860 metrów, a wzdłuż niego rozłożone są aż trzy przystanki autobusowe. Właściwie każdy falowiec jest nieco inny, wszystko zależy od tego, w którym roku był budowany. Niektóre miały rozstawione windy co trzy piętra, inne co dwa. W części budynków dało się przejść przez wszystkie kondygnacje i klatki od pierwszej do ostatniej, jednak z czasem przejścia zostały zlikwidowane.


4. Twierdza Wisłoujście


Nazwa twierdzy pochodzi z czasów, kiedy Wisła miała jeszcze inny bieg i kiedy wpływała do morza tuż przy fortyfikacjach. W XVII wieku zaczęła płynąć inaczej, niemniej jednak twierdza pozostała na swoim miejscu i wciąż była zbrojona oraz ulepszana. Jej powstanie datuje się na XIV wiek, choć wówczas miała ona jeszcze postać drewnianą. Z czasem drewno wymieniono na kamień i postawiono mury. Wzorowano się przy tym na budowlach holenderskich. Współcześnie da się ją zwiedzać, trzeba jednak mieć odpowiednie argumenty ku temu, by móc zostać wpuszczonym na jej teren. Wszystko ze względu na prace archeologiczne i konserwatorskie, które nieustannie trwają na miejscu, w którym twierdza stoi. Jej bogata historia nie jest jeszcze do końca odkryta – stąd takie zainteresowanie nią badaczy.

 

Twierdza Wisłoujście. Domy oficerów. - foto: Sławek Skierka

 

Inne: atrakcje w Gdańsku

 

Sprawdź oferty noclegowe:
noclegi Gdańsk
noclegi Sopot
noclegi Gdynia