Atrakcje Beskidu Małego
31 lipca 2013 roku
Beskid Mały jest i niewielki obszarowo, i niespecjalnie wysoki. Należy jednak do tych grup górskich, które warto zobaczyć ze względu na ich walory krajobrazowe i przyrodnicze. Spacer po Beskidzie Małym zamienić się może też w fantastyczną przygodę, jeśli zdecydujemy się na urozmaicenie go wejściem do jaskini albo wspięciem się na słynną w całym kraju górę Żar. Atrakcji jest bez liku – każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Góry
Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.) i znajduje się po zachodniej stronie obszaru, w tak zwanej grupie Czupla i Magurki Wilkowickiej. Część wschodnia, leżąca po prawej stronie rzeki Soły (która rozdziela obie) nazwana jest Beskidem Andrychowskim, a jego najwybitniejszymi szczytami są: Potrójna, Łamana Skała i Leskowiec.
Mimo niewielkiego obszaru, możliwości wędrówek w Beskidzie Małym jest mnóstwo – sieć szlaków turystycznych należy do najlepiej rozbudowanych w całych Beskidach. To tereny, które mogą odwiedzać właściwie wszyscy: zarówno miłośnicy tras trudnych (oni mogą po prostu zdecydować się na przebycie dłuższych czasowo odcinków), jak i spacerowicze, którzy z różnych powodów nie wspinają na góry wyższe. Z powodzeniem mogą się na wędrówkę wyruszyć rodziny z małymi dziećmi czy osoby starsze, które nie straciły wigoru i wciąż lubią aktywność fizyczną.
Najpopularniejszą górą, wchodzącą w obręb Beskidu Małego, jest bez wątpienia góra Żar. Najczęściej podjeżdża się na nią autobusem i będąc w połowie podjazdu wyłącza silnik i nie zaciąga ręcznego hamulca. Wtedy wszyscy mają wrażenie, że mimo iż pojazd powinien staczać się powoli w dół, ten jedzie do góry. Niektórzy wychodzą z autobusu i kładą na ziemi butelki, a scenariusz się powtarza. To złudzenie, ale tak wiarygodne, że wielu święcie wierzy w to, że na górze Żar prawo grawitacji działa na odwrót.
Co poza górami?
Beskid Mały jest też rajem dla speleologów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Nie jest znana dokładna liczba jaskiń, które znajdują się na tym terenie, niemniej jednak jest ich całkiem sporo, przynajmniej dwadzieścia. Spośród nich najbardziej znane i najchętniej odwiedzane są: Smocza Jama, Czarne Działy czy Grota Komonieckiego.
Warto też wiedzieć, że na terenie Beskidu Małego przyrodę chroni się na różne sposoby. Przede wszystkim część obszaru objęły rezerwaty: Zasolnica, Madohora i Szeroka, jak również Park Krajobrazowy Beskidu Małego.
Jak dotrzeć w Beskid Mały?
Najłatwiej jest wybrać się pociągiem do Bielska-Białej. Regularna linia kursuje z Katowic i jedzie około siedemdziesięciu minut. Nie we wszystkie rejony Beskidu Małego dotrze się jednak z Bielska. Dlatego drugą możliwością jest dojazd do Andrychowa, do którego również da się dojechać koleją – bezpośrednio z Bielska-Białej albo z Wadowic. Do Andrychowa da się również dojechać PKS-em z Krakowa. Jak więc widać, możliwości jest przynajmniej kilka jeśli chodzi o największe miasta Beskidu Małego. Do mniejszych miejscowości oraz wsi dotrzeć da się lokalnymi busami odjeżdżającymi między innymi z dworca PKS w Bielsku.