Mielno mały skarb nad morzem.
29 listopada 2013 roku
Mielno to duża miejscowość położona na wybrzeżu morza Bałtyckiego między Kołobrzegiem a Koszalinem. W Mielnie ciekawe właśnie jest to, że nie dosyć że ma bezpośredni dostęp do morza i plaży to jeszcze leży nad jeziorem Jamno, tak więc jest to ideale miejsce na wypoczynek nawet dla tych co za klimatem morskim nie przepadają a lubują się w uprawianiu sportów wodnych na jeziorach np. wędkowanie.
sprawdź atrakcyjne oferty: noclegi w Mielnie
Jak prawie wszystko kiedyś na wybrzeżu, miejscowość ta należała do niemieckiej rodziny Schlifennów z Kołobrzegu, stąd jej niemiecka nazwa Moellen, - Mielno miało przede wszystkim charakter rybacki, podobnie jak sąsiednie miejscowości np. Unieście, które pełniło niegdyś także rolę koszalińskiego portu. Jezioro Jamno było wówczas bałtycką zatoką - mamy tu na myśli XVII w. Nanoszony przez wieki morski piasek spowodował, że dziś jezioro z morzem łączy tylko wąski kanał między Unieściem i Łazami. W połowie dziewiętnastego stulecia Mielno zaczęło przekształcać się w typową miejscowość wypoczynkową. Ten charakter zachowało do dziś. Na temat miasteczka krąży wiele opowieści – ponoć latem to najlepsze miejsce na imprezy więc młodzież ściąga tu tłumnie w okresie wakacyjnym, jednak, i całe rodziny z małymi dziećmi nie stronią od tego miejsca i chętnie wybierają Mielno na swój wakacyjny wyjazd.
Miasteczko cieszy się ogromną popularnością, dobra baza noclegowa i gastronomiczna z pewnością składają się na tę pozytywną ocenę jaką co roku wystawiają goście, którzy naprawdę chętnie tu wracają.
Co warto zobaczyć będąc w Mielnie?
Przeciętnemu turyście a pewnie i nawet mieszkańcowi Mielna wyda się, że nic, ale na przekór tym nietrafionym opiniom postaram się wyłuskać kilka ciekawych miejsc znajdujących się w pobliżu
Po pierwsze Kanał Jamneński- to połączenie jeziora Jamno z Bałtykiem, miejsce ciekawe bo na własne oczy można zobaczyć działalność morza i wpływ jaki ono wywarło przez stulecia na to linię brzegową.
Po drugie gotycki Kościół w XV w. Znajduje się przy ul. Kościelnej na zachód od centrum Mielna, wybudowany został na niewielkim wzgórzu, prawdopodobnie w miejscu, związanym kiedyś z kultem pogańskim o czym świadczą wykopaliska archeologiczne i znalezione tam właśnie urny z popiołami.
W ściany kościoła zostały wmurowane kamienie przypominające wyglądem postacie ludzkie co niestety jest trochę przerażające i działa na wyobraźnię. Kolejnym interesującym elementem są fragmenty kamieni młyńskich znajdujące się nad ozdobnym gotyckim wejściem w murach wieży. Według ówczesnych zwyczajów kamienie młyńskie jako środki dające pośrednio chleb, nie mogły być zniszczone dlatego zaczęto wykorzystywać je w budowie kościołów czy do budowy dróg jako bruk. W ten sposób okazywało się szacunek dla pracy ludzkich rąk i dla tego luksusu, jakim dawniej był chleb, warto te zwyczaje czasem zestawić z dzisiejszym konsumpcjonistycznym stylem życia...
Z lewej strony od głównego wejścia jest wmurowany kamień o ciemnej barwie, który kształtem przypomina niedźwiedzia. Zabytkowy wystrój kościoła stanowi barokowa ambona z XVIII wieku z rzeźbami czterech ewangelistów – Mateusza, Marka, Jana i Łukasza i dwa dzwony kościelne z napisami złożonymi z wielkich liter ( majuskuła) W oknach możemy podziwiać imponujące, piękne witraże.
Muszla koncertowa znajduje się w parku nadmorskim, za budynkiem kawiarni „Floryn” niedaleko brzegu, przy wschodniej stronie ul. 1 Maja. Muszla ma 12 m szerokości i 4 m wysokości. W parku w którym się znajduje jest oczko wodne obmurowane kamieniami. Latem z obmurza i wysepki tryskają małe wodotryski i płyną wodospady, podświetlane wieczorem. W upalne lato przyjemnie jest z książką lub gazetą usiąść w parku i po prostu zwyczajnie nic nie robić, w końcu to wakacje...
Mielno dba o swoich gości, nie pozwala im się nudzić, dlatego powstał park linowy - to wspaniała rozrywka dla wszystkich - dzieci i ich rodziców młodzieży i studentów. W parku wyznaczono 3 trasy dziecięcą, średnią i trudną. Faktycznie różnią się one poziomem trudności, i wysokością zamontowanych przeszkód, jednak naprawdę to fajna rozrywka szczególnie gdy zrobi się trochę pochmurno co niestety, bądźmy uczciwi czasem się zdarza.
Poniemieckie Bunkry, co prawda od ostatniej wojny minęły już 64 lata jednak pasjonatów wojskowości nie brakuje w naszym kraju, i właśnie dla nich ciekawostką okażą się poniemieckie Bunkry znajdują się one 500 metrów na zachód od ul 1 Maja w Mielnie na drodze prowadzącej do w kierunku Mielenka. Dwa betonowe bunkry, zbudowane w ramach obrony brzegu w latach 1940 – 1941, nie wiadomo dokładnie czemu służyły. Najczęściej mówi się, że była to prochownia – skład amunicji i materiałów wybuchowych lub też stanowisko obserwacyjne jednostki wojskowej w Unieściu.
Pomnik Lotników - pomnik ten to element samolotu ufundowany przez pilotów, dla pilotów poległych tragicznie 7 września 1987. Obiekt znajduje się znajduje się na nadmorskiej promenadzie w Mielnie
Pomnik Morsa w Mielnie są 2 słynne pomniki Jelenia i Morsa, są to maskotki miejscowości, wiele turystów zwłaszcza tych młodszych chce przywieżc pamiątkę w postaci zdjęcia z jednym z nich.
Mielno to miasteczko, które cały czas się rozwija, aby uatrakcyjnić gościom pobyt miasto ufundowało Promenadę Spacerową, która biegnie wzdłuż plaży na odcinku 3 km pomiędzy Mielnem i Unieściem. Na promenadzie, z której roztacza się wspaniały widok na morze, dodatkową rozrywką są szachy z figurami znacznej wielkości ktoś chętny może zagrać.
Niewątpliwie jednak największą zaletą i atrakcją Mielna jest plaża, duża, czysta , szeroka z drobnoziarnistym delikatnym piaseczkiem. Spotkałam się z opinią , że nigdzie na świecie nie ma takich plaż jak nad morzem Bałtyckim i coś w tym chyba jest. Wylegiwanie się w słoneczku na mięciutkim piasku to chyba kwintesencja wakacji w nadmorskim miasteczku. A gdy ktoś zgłodnieje - czas na świeżą rybkę.
A propos ryb, na przystani rybackiej organizowane są połowy morskie na kutrze, myślę ze wszyscy zapaleni wędkarze nie oprą się takiej rozrywce. Komu się jednak nie chciało wcześnie rano wstawać, może bez problemu zakupić świeżą rybę prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby.
Kolejnym plusem Mielna jest jego położenie - nie ma tu tłumów jak np. co roku w uzdrowisku Kołobrzeg a i nie ma zupełnego odcięcia od świata, bliskość Koszalina pozwala bez dodatkowych nakładów finansowych i czasowych zwiedzić również Koszalin i zajrzeć do Kołobrzegu kolejnego pięknego miasta na wybrzeżu.