Menu

Świnojście w pigułce

Jak powszechnie wiadomo miasto położone jest na kilkudziesięciu wyspach, dlatego krajobraz jest tak zróżnicwany - w zasięgu ręki ma się nie tylko Morze Bałtyckie, ale też rzekę Świnę i jej deltę, Zalew Szczeciński, kanał Piastowski i przekopany w drugiej połowie XIX wieku a nawet jezioro Wolgastsee położone po niemieckiej części wyspy Uznam, idealne miejsce do pieszych wycieczek. Teraz już chyba nawet najwięksi sceptycy nie mogą powiedzieć, że Świnoujście to nuda - tylko morze i piach.

 

Wsteczna Delta Świny to stanowiący fragment Zalewu Szczecińskiego obszar ponad 3000 ha bagnistych, podmokłych wysepek, szuwarow i płytkich wód.

 

Unikalny w skali kraju archipelag wodno-błotnych wysp poprzecinanych cieśninami i kanałami To jedno z ważniejszych naturalnych siedlisk ptaków w Polsce i jedny taki ekosystem w naszym kraju, wielbiciele przyrody mogą więc znaleźc tu swój mały raj.

 

Świnoujście
 Zdjęcie lotnicze Świnoujścia - foto: Ralf Roletschek

 

Akweny wokół Świnoujścia tworzą doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, zarówno morskiego jaki śródlądowego. Największy na polskim wybrzeżu port jachtowy zapewnia miejsce aż 350 jednostkom. Bliskość Niemiec i Skandynawii powoduje, że Świnoujście jest oknem na świat dla polskich jednostek i atrakcyjnym portem dla żeglarzy z tych krajów.

 

Otoczone przez wodę i leżące na styku cyrkulacji lądowych i morskich wiatrow Świnoujście dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu kitesurfingu i skimboardingu. Uznamska plaża przy słynnym wiatraku, czy plaża w dzielnicy Warszow na wyspie Wolin, zyskuje coraz większą popularność wśród surferow z Polski. A ta dziedzina sportu zyskuje coraz większą popularność zarówno na Świecie jak i w naszym kraju.

 

Również plaże w Śwonoujściu są jedyne w swoim rodzaju - podczas gdy inne miejscowości nadbałtyckie martwią się, bo po każdym sztormie morze zabiera im plaże, świnoujścianie i turyści przybywający do tego kurortu mogą spać spokojnie.

 

Plaża

Wydmy i plaże w Świnoujściu - foto: Paula21

 

Położenie miasta w zatoce powoduje, że świnoujska plaża jest najszersza na polskim wybrzeżu- ostatnio wyliczono, że w najszerszym miejscu ma nawet 150 metrów, A woda w zatoce jest jest nieco cieplejsza niż w innych miejscowościach. Mięciutkiego piasku również jej nie ubywa, co często jest zmorą innych kurortów.

 

Z tego też powodu świnoujskie plaże są tak chętnie wybierane przez miłośników joggingu czy też tak modnego dziś nordic walkingu na lekki trening.

 

Na wyspach nie brakuje też rowerzystów. Miasto zadbało o dobre ścieżki rowerowe i nawet w wysokim sezonie nie jest to problem.Właściwie nie ma miejsca, gdzie nie byłoby ścieżki dla dwu kołowców, włączając w to trasy transgraniczne -jedna prowadząca do urokliwej miejscowości Kamminke, a druga wiodąca rowerzystów nadmorskim szlakiem i nowoczesnym punktem widokowym przy plaży na promenady niemieckich kurortów. Obie ścieżki łączą się z niemieckimi trasami rowerowymi oplatającymi całą wyspę Uznam.

 

W Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin można podziwiać charakterystyczną architekturę uzdrowiskową.

 

Przykładów nie brakuje w świnoujskiej dzielnicy nadmorskiej. Kamienice z przełomu XIX i XX wieku dodają tej dzielnicy wyjatkowego uroku. I chociaż każda jest inna, to wszystkie tworzą jedną stylistyczną całość.

 

Kamienice te wyróżniają je charakterystyczne ażurowe balkony i werandy, wieżyczki, często stylizowane na antyk kolumny lub zdobne płaskie ?lary przy ścianach. Elewacje zazwyczaj malowano na ciepłe, spokojne kolory – biel, beż, błękit, jasny, pastelowy roż czy oliwkowa zieleń.

 

Warte obejrzenia są odrestaurowane ostatnio uzdrowiskowe obiekty, jak Bursztyn i Swarożyc.

 

Wybierasz się do Świnoujścia? Zarezerwuj sprawdzone noclegi w okolicy:
noclegi - Świnoujście
noclegi - Międzyzdroje