Menu

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Rodzaj atrakcji: Zabytki
Miejscowość: Gdańsk
  Wstęp: płatny

Muzeum Poczty Polskiej powstało w 1979 roku w celu upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce w tamtejszym gmachu poczty 1 września 1939. Pierwotnie był to oddział wrocławskiego Muzeum Poczty, z czasem jednak wszedł w poczet oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obiekt znajduje się przy ulicy Obrońców Poczty Polskiej – z dworca PKP można do niego dojść na piechotę w ciągu zaledwie 20 minut. To miejsce niezwykłe przede wszystkim z trzech powodów. Po pierwsze, ma wielkie znaczenie historyczne. Po drugie, stanowi symbol bohaterskiej walki z niemieckim okupantem. Po trzecie, już sam gmach poczty jest zabytkiem.

Do walki, jak już zostało to wspomniane, doszło 1 września 1939 roku. Ostrzał nastąpił dokładnie w tym samym momencie, kiedy pierwsze salwy ognia padły w kierunku Westerplatte. 55 osób broniło się zaciekle aż do wieczora. Już po kapitulacji udało się uciec zaledwie czterem – i tylko one ocalały i przeżyły wojnę. Muzeum prezentuje różnego rodzaju dokumenty w postaci rękopisów, druków, fotografii oraz innych przedmiotów związanych tak z tamtymi wydarzeniami, jak i tymi, które w szerszym zakresie odnoszą się do Gdańszczan i ich działalności społecznej, nie tylko podczas II wojny światowej.

 

Muzeum Poczty


Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zarówno Muzeum Poczty Polskiej, jak i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska znajdują się na stronie internetowej placówek: https://mhmg.pl.

Inne oddziały MHMG to: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Muzeum Zegarów Wieżowych, Dom Uphagena, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Muzeum Bursztynu i Twierdza Wisłoujście.


Zobacz lokalizację na mapie: