Wyspa Wolin, miasto Wolin
Miejscowość: Wolin
Polska niewątpliwie nie jest krajem wyspiarskim, niemniej jednak i my możemy pochwalić się kilkoma wyspamii - np. godna uwagi jest wyspa Wolin. Od lądu oddzielona rzeką Dziwną, sąsiaduje z inną mniejsza wyspą- Uznam, obie te wyspy dzieli rzeka Świna.
Wyspa była zamieszkiwana już od bardzo dawna, wiadomo, że już w VI - VI w .n.e zaczęli osiedlać sie na niej Słowianie. Wcześniej jednak jak wskazują wykopaliska teren wyspy zamieszkiwali ludzie epoki kamienia, oraz brązu. na wyspie kwitła kulutra łuzycka, odwiedzali ją równiez plemiona gockie i Rzymianie, którzy wędrowali w te strony poszukując zapewne "złota bałtyku" .
Plemiona Gockie wędrowały przez te tereny z sSkandynawii, Pozostawiły one po sobie liczne pochówki, wśród nich cmentarzysko na wzgórzu Młynówka koło dzisiejszego miasta Wolin.
We wczesnym średniowieczu miasto Wolin było wspaniale rozwiniętym miastem portowym, robiło ogormne wrażenie na ówczesnych kronikarzach i podróżnikach, było samorozwijającym się miastem, co prawda Mieszko I chciał pdporządkować sobie całe pomorze Zachodnie, jednak udało mu się to tylko na chwilę.
Dzięki swemu 300m nabrzeżu portowemu, był to w X w. największy port na Bałtyku. Wolin zamieszkiwało około ośmiu-dziesięciu tysięcy ludzi. Dla porównania wczesnośredniowieczne Gniezno czy Poznań zamieszkiwało około czterech tysięcy ludzi.
To tylko kilka migawek historycznych z Wolina, miasto to ma bardzo bogatą i burzliwą historię, jak zresztą całe Pomorze Zachodnie.Przez lata najeżdzali je Duńczycy, Niemcy i Szwedzi.
To jego bogata przeszłość i związane z nią legendy doprowadziły do zainteresowania się w II połowie XIX wieku Wolinem przez licznych badaczy i miłośników przeszłości. Dawna, słowiańska legenda o Winecie podsyca była rozbudzonym romantyzmem i uwielbieniem dla historii i tradycji. Dodatkowo legendarny Jómsborg świadczący rzekomo o germańskich korzeniach Wolina, powodował zainteresowanie tym miastem licznych poszukiwaczy skarbów. W obawie o bezpieczeństwo samego miasta Wolina, burmistrz Wolina zmuszony był wydać surowy zakaz podkopywania domów przez poszukiwaczy skarbów.
W toku II Wojny Światowej, Wolin stał się miastem o ściśle wojskowym charakterze i znaczeniu, Niemcy wybudowali tu swoje instalacje wojskowe, ktore do dzis można zwiedzać zarówno w sąsiednim Świnoujściu, Międzyzdrojach jak i oczywiście w samym Wolinie
Po II Wojnie Światowej, niemieckich mieszkańców Wolina zaczęto wysiedlać a na ich miejsce sprowadzano Polaków, których krewni do dziś zamieszkaują ten teren
Zobacz lokalizację na mapie:
- Noclegi Wolin 2 km
- Noclegi Recław 3 km
- Noclegi Lubin 12 km
- Noclegi Wapnica 12 km
- Noclegi Warnowo 12 km
- Noclegi Żółwino 14 km
- Noclegi Międzyzdroje 15 km
- Noclegi Kołczewo 15 km
- Noclegi Wisełka 15 km
- Noclegi Wartowo 16 km
- Noclegi Kamień Pomorski 19 km
- Noclegi Międzywodzie 21 km