Kopalnia złota w Złotoryji



Złotoryja leży w województwie Dolnośląskim, wybierając się wiec w Karkonosze przez Legnicę warto zachaczyć o to urokliwe miasteczko.
Co roku przyciąga ono turystów ciekawych spektaklu poszukiwania złota. Sierpniowe mistrzostwa w płukaniu tego cennego kruszcu to już tradycja w historii miasta. To największa atrakcja w Złotoryji, miasteczku, które istnieje od XII w.
Okres opłacalnego wydobycia złota ustał w XIV w.. Wówczas w Złotoryi, dzięki licznym przywilejom rozwinęło się sukiennictwo oraz browarnictwo.
Jak na niewielką liczbe ludności, która zamieszkuje tę miejscowość (ok. 16 tys. mieszkańców), Złotoryja ma mnóstwo obiektów sakralnych.
Warto zobaczyć tu m.in. XV-wieczną kapliczkę słupową lub wejść do Kościoła Narodzenia NMP, aby zwiedzić replikę średniowiecznej biblioteki łańcuchowej. Jej nazwa pochodzi od strarej, specyficznej praktyki przykuwania książek łańcuchami do pulpitów. W bibliotecznych zbiorach nie zabrakło m.in. dzieł Seneki i Arystotelesa. W Złotoryi można też zobaczyć stare mury obronne i, jak na "stolicę złota" przystało, muzeum i kopalnię tego kruszcu
Kopalnia Złota „Aurelia” została wykuta pod górą Św. Mikołaja, dzieje jej giną w mrokach historii. Wiadomo, że jedną ze sztolni wykuto około roku 1660, natomiast inne chodniki i szyby wykuto najprawdopodniej już w XX jako szybiki poszukiwawcze.
Co można zobaczyć w Kopalni:
Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze.
Informacje o trasie:
Temperatura w podziemiach wynosi ok. + 8 C i jest to temperatura stała. Inne niedogodności: niskie, wąskie, korytarze, duża wilgotność, oświetlenie stałe. Obiekt niedostępny dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie tylko w kaskach ochronnych.
Otoczenie Kopalni:
W 2006 r. zakończono budowę infrastruktury otaczającej Kopalnię Złota „Aurelia”. Zbudowano zadaszone pomieszczenie z ławeczkami, stołem, murowany grill, duży plac zabaw dla dzieci z kompleksem zjeżdżalni i huśtawek. Pod Kopalnią znajduje się murowana niecka, w której rekreacyjne można płukać złoto. Dla turystów zmotoryzowanych zbudowano duży parking, który pomieści kilka autokarów.
Kopalnia czynna:
Od 1 Października do 20 grudnia rezerwacja wejść do Kopalni pod numerem telefonu: 692-019-575.
źródło: Złotoryjski ośrodek Kultury i Rekreacji
Zobacz lokalizację na mapie:
- Noclegi Sędziszowa 10 km
- Noclegi Świerzawa 11 km
- Noclegi Podgórki 18 km
- Noclegi Paszowice 18 km
- Noclegi Jawor 19 km
- Noclegi Jeżów Sudecki 24 km
- Noclegi Bobrów 26 km
- Noclegi Mniszków 28 km
- Noclegi Jelenia Góra 28 km
- Noclegi Bolesławiec 31 km
- Noclegi Mysłakowice 32 km
- Noclegi Lubomierz 32 km