Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Kilka nadprogramowych wolnych dni sprawia, że zaczynamy się rozglądać za możliwością krótkiego wyjazdu.
Pora jest ku temu idealna – przyroda w pełnym rozkwicie zachęca do spacerów, a ciepła i słoneczna pogoda jest gwarancją udanej wycieczki. Jednak na co się zdecydować, gdy wokoło tyle pięknych miejsc? W poniższym artykule przedstawimy kilka propozycji z każdego zakątka Polski, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Tatry
Najwyższe i zdecydowanie najwspanialsze góry w Polsce. Przepiękne krajobrazy i stosunkowo łagodna rzeźba terenu cieszą się sporym uznaniem wśród turystów. Gęsta i zróżnicowana sieć szlaków pozwala dostosować trasę do własnych umiejętności i w pełni korzystać z uroków turystyki pieszej.
A jest co odkrywać – liczne doliny, jeziora, stawy, lasy i jaskinie nie pozwalają się nudzić i zapewnią nam rozrywki na długie godziny, a nawet dni. Po skończonym trekkingu możemy odpocząć w stolicy Tatr, czyli Zakopanem i skosztować tam regionalnych przysmaków przy dźwiękach góralskiej muzyki.
Noclegi w Zakopanem – nasze propozycje:
Zobacz więcej noclegów w Zakopanem
Pieniny
Pieniny są rajem dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. W otoczeniu niezwykłej przyrody wytyczono wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, co pozwala na całodzienne obcowanie z naturą.
Największą atrakcją jest jednak spływ Dunajcem na flisackiej tratwie. Jest to nie tylko najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego, ale także świetna okazja do zapoznania się z historią i legendami okolic.
Trójmiasto
Jeśli nie góry to może morze? Po przeciwnej stronie Polski znajdziemy wiele zakątków, w których warto spędzić długi weekend. Osoby lubiące łączyć słodkie lenistwo na plaży z intensywnym zwiedzaniem zabytków z pewnością docenią Trójmiasto.
W ciągu dnia możemy zażywać kąpieli słonecznych na piaszczystych plażach (a co odważniejsi mogą spróbować kąpieli morskich, chociaż o tej porze roku morze jest jeszcze zimne), a wieczorami niespiesznie odkrywać uroki Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Szukasz noclegu w Trójmieście? Zobacz:
Mierzeja Helska
Największy półwysep w Polsce, który swoim kształtem przypomina kosę. Plaża otoczona ze wszystkich stron morzem to tylko jedna z licznych atrakcji regionu. Ciekawostką przyrodniczą jest z pewnością Fokarium z hodowlą fok szarych albo najdalej wysunięty na północ kraniec Polski, czyli przylądek Rozewie.
W rejonie znajdziemy także rezerwat ponad 100-letniego lasu bukowego, muzeum rybołówstwa albo latarnię morską, która została udostępniona zwiedzającym.
Zobacz również: Mierzeja Helska – prawdziwy cud natury!
Mazury
Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior. Nazwa jak z baśni, chociaż błędna, bo jezior znajdziemy tam grubo ponad 2000. Wypoczynek nad jednym z nich może być świetnym pomysłem na weekendowy wypad.
Spływy kajakowe, liczne szlaki turystyczne lub żegluga po jeziorze pozwolą nam zregenerować siły i odpocząć. Jednak nie samą przyrodą żyją Mazury. W okolicy znajdziemy sporo wartych uwagi zabytków. Miłośnicy historii powinni zobaczyć Wilczy Szaniec, czyli ruiny wojennej kwatery Hitlera znajdujące się we wsi Gierłoż.
Szukasz noclegu na Mazurach? Wybierz:
Szlak Zamków Gotyckich
Długa, ponad 600 kilometrowa trasa samochodowa grupująca 12 zamków gotyckich. Wśród nich najbardziej znany jest z pewnością zamek krzyżacki w Malborku, który ponad 20 lat temu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Równie interesujący jest zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie, w którym obecnie mieści się m.in. Muzeum Warmii i Mazur. Każdy z 12 zamków to niesamowite spotkanie z historią i architekturą, które pozwoli lepiej zrozumieć piękno tego regionu.
Wrocław
Historyczna stolica Śląska o bardzo bogatej przeszłości, której ślady odnajdziemy na każdym kroku. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od rynku z ratuszem, przed którym stoi zrekonstruowany pręgierz z XV wieku. W obrębie rynku znajdziemy także m.in. zabytkowe kamienice i kościoły, muzea oraz budynek uniwersytetu.
Nie sposób nie wspomnieć również o Panoramie Racławickiej, czyli imponującym obrazie o wymiarach 115×15 metrów oraz Hali Ludowej, przed która stoi ogromna, ponad 90 metrowa iglica. W pobliżu hali znajduje się zoo, ogród japoński oraz fontanna multimedialna. Spacerując po Wrocławiu patrzymy uważnie pod nogi, gdyż ulice są pełne krasnali. Ich liczba rośnie z roku na rok, a one same stają się powoli nowym symbolem miasta.
Kraków
Dawna stolica Polski, której najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest Wawel. Jednak swoisty urok Krakowa to nie tylko jego legendarne dzieje, ale także piękno architektury, sztuki i kultury narodowej. Historyczne budynki są wyraźnie widoczne w krajobrazie miasta, ale wszechobecna twórczość artystyczna nadaje mu bardziej współczesnego blasku.
Znajdziemy tutaj liczne parki, muzea, kościoły, wiekowe kamienice, wąskie i brukowane uliczki. Najlepszym pomysłem na zwiedzanie Krakowa jest niespieszny spacer po mieście – tylko w ten sposób będziemy w stanie poczuć ten niepowtarzalny klimat i powoli odkrywać wszystkie jego tajemnice.
Gdzie warto zatrzymać się w Krakowie? Nasz wybór to:
Noclegi w Krakowie – zobacz więcej
Data aktualizacji: 15 października 2019