Wielu z nas nie wyobraża sobie udanych wakacji nad morzem bez wysokich temperatur i skóry muśniętej słońcem. Jednak czy każdy ma świadomość tego, z jakimi konsekwencjami wiąże się bezmyślna ekspozycja na promieniowanie słoneczne…?
Warto w tym momencie odpowiedzieć na pytanie, czy opalanie może być bezpieczne. Zdaniem dermatologów NIE – opalanie zawsze niesie za sobą szkodliwe skutki dla zdrowia, jednak istnieją sposoby na to, by je zminimalizować.
Czy wiesz, że…
… głównym czynnikiem powodującym raka skóry jest promieniowanie UVA i UVB, pod wpływem którego dochodzi do uszkodzeń i mutacji DNA komórek naskórka? Okazuje się, że nowotwory skóry to poważny problem nie tylko w krajach, w których przez większą część roku kalendarzowego skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, ale również w Polsce. Częstość zachorowań na raki skóry zwiększa się rocznie o 5-7%!
Poniżej przedstawiamy dwie grafiki: po lewej skóra bez odpowiedniego zabezpieczenia, a po prawej skóra chroniona kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
Zobacz także poradnik: jak wybrać nocleg nad morzem
Zasada #1: wybierz krem ochronny z filtrem dostosowany do karnacji
Idealny filtr to taki, który dobrany jest do rodzaju karnacji. Zdecydowana większość Polaków to reprezentanci fototypu skóry 2 – ta grupa powinna wybierać kremy z filtrem SPF 30. Fototyp 2, zwany również północnoeuropejskim lub skandynawskim, to nie jedyny. Jakie kremy ochronne z filtrem powinni wybierać przedstawiciele innych fototypów skóry…?
FOTOTYP 1 – CELTYCKI
Cechy charakterystyczne:
- cera: bardzo jasna, pokryta piegami z tendencją do czerwienienia się (nawet po krótkiej ekspozycji na słońce!)
- jasne włosy: blond lub rude
- kolor oczu: jasnoniebieski, jasnoszary, jasnozielony
Ryzyko oparzeń słonecznych u osób z tą karnacją jest bardzo wysokie, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem będą kremy z filtrem SPF 50 lub wyższy.
FOTOTYP 2 – PÓŁNOCNOEUROPEJSKI / SKANDYNAWSKI
Cechy charakterystyczne:
- cera: jasna, blada
- włosy: od jasnego do ciemnego blondu
- oczy: zielone, szare lub niebieskie
Dla fototypu 2 rekomendowane są kremy z filtrem SPF 30-50, ponieważ skóra tego typu bardzo szybko się opala.
FOTOTYP 3 – ŚRODKOWOEUROPEJSKI
Cechy charakterystyczne:
- cera: jasna
- włosy: ciemny blond lub jasny brąz
- oczy: brązowe, zielone, szare lub niebieskie
Osoby z tą karnacją zwykle w początkowej fazie nie są zadowolone z efektów wielogodzinnego przebywania na słońcu. Dlaczego? Ich skóra staje się czerwona, dopiero w późniejszym etapie przybiera piękny kolor w postaci brązowej opalenizny. Aby tego uniknąć, warto zakupić krem z filtrem SPF 30-50.
FOTOTYP 4 – POŁUDNIOWOEUROPEJSKI
Cechy charakterystyczne:
- cera: śniada
- włosy: brązowe, ciemne
- oczy: piwne, zielone lub brązowe
Skóra tego typu bardzo szybko się opala, a osoby z tą karnacją mogą cieszyć się piękną opalenizną aż do zakończenia sezonu letniego! Dla fototypu 4 zaleca się stosować kremy z filtrem SPF 20-30.
Zobacz też: niezbędnik plażowicza – na plaży z dzieckiem
Zasada #2: dostosuj wysokość filtra do kierunku, w którym podróżujesz
Im bliżej równika, tym wyższy filtr – to zasada, o której należy pamiętać. Jeśli planujesz swój urlop nad polskim morzem, postaw na niższą wartość z przedziału filtrów dla twojego fototypu. Jeśli jednak decydujesz się na upalne wczasy w Grecji lub Hiszpanii – koniecznie zaopatrz się w krem z wyższym filtrem.
Zasada #3: ciesz się piękną opalenizną mimo zabezpieczonej skóry przez krem z filtrem!
Czas obalić krążący od wieków mit – stosując krem ochronny z filtrem również opalasz skórę. Aby uzyskać piękną, wakacyjną opaleniznę, wystarczy przez kilka pierwszych dni stosować kremy z wyższym filtrem, a następnie zredukować filtr do niższego. Początkowo dbaj również o to, by stosunkowo często aplikować odpowiednią warstwę kremu. Gdy skóra przyzwyczai się już do promieni słonecznych i będzie bardziej odporna, wówczas krem można stosować rzadziej, np. co 4-5 godzin.
Data aktualizacji: 26 stycznia 2020