Zaczynamy kolejną edycję artykułu pt. Gdzie na wakacje bez tłumów? Poznaj małe, urokliwe miejscowości nad morzem Bałtyckim. Przekonasz się, że w takich miejscach znajdziesz spokój i relaks. Małe miejscowości nad morzem też mają plażę, morze, wydmy, lasy i całą infrastrukturę noclegową, ale nie przyjeżdża tu tyle turystów co znanych kurortach. Nasze zestawienie zaczynamy od Kopalina czyli niewielkiej wsi Kaszubskiej
Noclegi w Kopalinie
Kopalino znajduje się niedaleko Lubiatowa, między Białogórą ( 15 km ) a Łebą (30 km).Ta miejscowość jest podobnie jak Lubiatowo jest trochę oddalona od plaży. Do bezpośredniego wybrzeża dzieli ją ok 2 km terenów leśnych i wydmowych. Kopalino ma przepięknie położoną plażę tuż przy lesie z wysokimi wydmami które tworzą mały klif – miejsce bardzo romantyczne i malownicze.
Kopalino to wieś w bardzo pozytywnym znaczeniu tego słowa. Wiejskie ścieżki, niewielkie zabudowania jednorodzinne i brak dużych hoteli sprawia, że czujesz się tu jak na wakacjach u Babci. Sielski klimat miejscowości powoduje że to naprawdę dobry wybór wczasy dla rodzin z dziećmi.
Plaża w Kopalinie jest szeroka i czysta i często pusta. W pobliżu plaży znajduje się parking.
Mieszkańcy oferują noclegi w domkach letniskowych – tego typu obiektów jest tu całkiem sporo, a więc i wybór jest szeroki. Właściciele starają się aby turystom niczego nie zabrakło. Bez problemów znajdziesz nocleg w domach gościnnych lub niewielkich pensjonatach. Na terenie miejscowości jest kilka sklepów barów i restauracji gdzie podają rybę lub inne domowe obiady.
Atrakcje w okolicy:
- Szklana Huta – ścieżka przyrodniczo dydaktyczna,
- Lasy kopalina– koniecznie wybierz się na spacer do lasów Kopalińskich, sa piękne i pachnące tym co natura daje najlepszego – grzyby jagody borówki i maliny a co najlepsze – prowadzą prosto do plaży. Jest duża szansa że dojdziesz też do Jeziora Kopalińskiego.
- Ruiny młyna wodnego -niestety teren jest porośnięty roślinnością, i nie wiele z niego zostało, zobaczyć można tylko, ślad po stawie młyńskim, kanale i zastawkach oraz koło żarnowe. Obiekt znajduje się niecały kilometr na zachód od centrum Kopalina, przy pomarańczowym szlaku rowerowym
- Ścieżki rowerowe i spacerowe
- Atrakcje turystyczne w Łebie
Noclegi w Pleśnej
Wracamy na Zachodnie Wybrzeże. Pleśna ma dobą lokalizację, leży na terenie gminy Będzino i jest położona całkiem niedaleko od Kołobrzegu, Ustronia Morskiego i Mielna. Jeśli chcesz pozwiedzać zabytki lub zrobić wypad do większego miasta to masz całkiem nie daleko.
Noclegi w Pleśnej to głównie domki wypoczynkowe, domy gościnne, niewielkie pensjonaty oraz kwatery prywatne – jednym słowem noclegi każdą kieszeń.
Pleśna to wioska typowo nadmorska, plaża jest bardzo ładna, szeroka z jasnym piaskiem i prowadzi do niej droga przez las. W Pleśnej nie brakuje ścieżek rowerowych. Szlaki są dobrze oznaczone a wycieczki rowerem to świetny sposób na wykorzystanie wolnego czasu. Koniecznie wybierz się na wycieczkę do latarni morskiej w Gąskach, która jest oddalona od Pleśnej o ok 3 km. Na terenie miejscowości jest wypożyczalnia rowerów.
Atrakcje turystyczne: Główną atrakcją jest oczywiście plaża.
Zobacz też klasycystyczny dwór z XVIII wieku, który jest teraz pod kuratelą Fundacji Pomocy w Kształceniu Młodzieży Wiejskiej ks. Mariana Gołębiewskiego w Koszalinie.
Kąty Rybackie
Z zachodu przenosimy się na wschodnie Wybrzeże w pobliżu gminy Sztutowo, na terenie Mierzei Wiślanej i Parku krajobrazowego.
Kąty Rybackie to nieco większa miejscowość choć do miana miasta jeszcze im daleko, wciąż pozostajemy w klimacie sielskich i spokojnych miejscowości nad morzem. Kąty Rybackie znajdziesz 10 km od Krynicy Morskiej, nieco większej i rozrywkowej miejscowości.
To co w Kątach Rybackich jest najpiękniejsze to plaża, bardzo szeroka z ogromną ilością muszelek i podobno cieplejszą wodą w Bałtyku niż gdziekolwiek indziej. Do plaży oddalonej od centrum miejscowości o ok 1,7 km prowadzi wybrukowana leśna ścieżka, cały spacer zajmuje ok 20-25 minut. Na plażę można podjechać samochodem i zostawić auto na cały dzień na pobliskim parkingu. Atrakcją są łodzie które czasem stoją na plaży. Kąty Rybackie są dobrze zlokalizowane – blisko stąd do Sztutowa, Krynicy Morskiej i Jantaru gdzie znajduje się mini zoo – alternatywa dla dzieci na pochmurne dni. W porcie rybackim można wcześnie rano zakupić świeże ryby prosto z kutra. Na terenie Kątów Rybackich jest port morski i 2 przystanie
Co można tu zobaczyć w okolicy – trochę przyrody i historii
- Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej największy w Europie ( las na którym znajduje się ów rezerwat jest wypalony i zniszczony od ptasich odchodów więc uwaga na głowy)
- Obóz Koncentracyjny Sztutowo
- Zamek w Malborku oddalony od Kątów rybackich 45 km
- Muzeum Zalewu Wiślanego na ul. Rybackiej
- Mierzeja Wiślana
- Rejs statkiem po mierzei Wiślanej
- Rejs statkiem do Fromborka- wycieczka zaczyna się na przystani w Krynicy Morskiej.
Kąty Rybackie oferują też dobrą bazę noclegową. Wybierając noclegi w Kątach Rybackich zwróć uwagę na małe pensjonaty, domy gościnne i domki letniskowe – tych jest tu naprawdę duży wybór. Miejscowość od dawna jest typową turystyczną osadą więc i infrastruktura jest tu nieco bardziej rozbudowana.
Wiele barów i restauracji cieszy się dobrą opinią turystów, miejscowość cicha i spokojna ale bardzo piękna, wiele ścieżek spacerowych i stanowisk gdzie można podziwiać przyrodę tego zakątka.
Mikoszewo.
To miejscowość na wschodnim wybrzeżu oddalona od Gdańska o ok 35 km jest dobrą baza wypadową do tego dużego kurortu. Miejscowość jak na wioskę jest bardzo stara wzmianki o niej pochodzą już z XIII w. n. e
Mikoszewo leży w pobliżu innych małych, choć bardziej znanych miejscowości takich jak Jantar, Stegna i Sztutowo.
Miejscowość jest wioską, znajdującą się na obszarze Żuław wiślanych i Ujścia Wisły, to cicha, spokojną okolica gdzie plaża jest niewielka ale można znaleźć na niej dużo muszelek i bursztynów.
W pobliżu plaży znajduje się rezerwat przyrody Mewia Łacha, dlatego koniecznie zabierz ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny, jeśli chcesz obserwować ptaki i foki, dla których to miejsce to dom.
Nie znajdziesz tu komercji i wielu turystów. Dopiero od niedawna w Mikoszewie inwestuje się w turystykę przez wiele stuleci była to miejscowość typowo rolnicza.
Najczęściej znajdziesz noclegi w domkach letniskowych lub domach gościnnych i noclegi w pensjonacie w Mikoszewie też się znajdą
Sztutowo.
Pozostajemy wciąż na Wybrzeżu Wschodnim w pobliżu zatoki Gdańskiej Być może niektórym z was Sztutowo kojarzy się ze smutną częścią naszej historii – Niemieckim obozem koncentracyjnym Stutthof, dziś obóz można zwiedzać, na jego terenie powstało muzeum.
W Sztutowie jest piękna plaża, do której przy wejściu nr 60 prowadzi wybrukowana ścieżka i deptak. Na tym deptaku znajdziesz dobrą infrastrukturę: sklepy, lokale gastronomiczne, różne karczmy, lody gofry i smażalnie ryb, są też toalety publiczne. sklepy, lokale gastronomiczne, różne karczmy, lody gofry i smażalnie ryb, są też toalety publiczne.
Plaża jest szeroka wzdłuż plaży są ścieżki spacerowe wśród lasów którymi można dojść do Krynicy Morskiej. W pobliżu plaży znajduje się kilka parkingów, na którym można zostawić samochód.
Co ciekawego tu zobaczysz
- Muzeum obozu koncentracyjnego Stutthof
- Żuławską kolejkę wąskotorową która oferuje przejazdy turystyczne na 2 liniach ( Nowy Dwór Gdański – Stegna oraz Sztutowo- Mikoszewo Ujście Wisły.
- Most, na którym były nagrywane sceny jednego z odcinków popularnego serialu “ czterej Pancerni”
- Zabytkowy kościół w Stegnie
- kilka zabytkowych żuławskich domów podcieniowych np. starą szkołę w Sztutowie ( to specyficzny rodzaj budownictwa z wysuniętym piętrem opartym na drewnianych filarach – warto zobaczyć)
Łukęcin
To wieś, która leży między Dziwnówkiem ( 5km ) a bardzo znanym Pobierowem ( 5 Km).To miejscowość dla tych, którzy szukają spokoju i wypoczynku. Znajdziesz tu wiele ścieżek spacerowych i rowerowych ale możesz też wybrać się do stadniny koni w Łukęcinie, która oferuje lekcje jazdy konnej dla amatorów.
Łukęcin leży pośród lasu i jest to następny, oprócz plaży walor tego miejsca. Zapach żywicznego aerozolu działa pozytywnie na drogi oddechowe.
Wybierając noclegi nad morzem bez problemu znajdziesz ciekawą ofertę właśnie w tym miejscu.
Ta miejscowość od kilku lat intensywnie rozwija się pod względem turystycznym. Właściciele obiektów turystycznych oferują bogaty wybór noclegów w Łukęcinie. Zaczynając od apartamentów położonych nad morzem po kwatery prywatne, pokoje gościnne i wygodne drewniane domki letniskowe. Niektóre z noclegów położone są zaledwie 500 m od morza. Turystyka to jedna z głównych gałęzi, która pozwala wsi się rozwijać. Dlatego bary, restauracje, kawiarnie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rozrywkowego np. gokartów i rowerów prezentują swoją bogatą ofertę. Poza sezonem miejscowość lekko zamiera – ale morze jest tu cały rok!
Plaża – wystarczająco szeroka i piaszczysta. Wejście na tę główną, strzeżoną prowadzi z ulicy Morskiej po schodach w dół, w okolicy schodów znajdziesz publiczną toaletę.
Z plażą sąsiaduje nie wysoki klif i las. Inne wejścia na plażę są bardziej dzikie
Atrakcje turystyczne
- Główną atrakcją jest plaża las i klif z którego rozpościerają się niezapomniane widoki
- Atrakcje zlokalizowane w pobliżu Łukęcina znajdziesz w Pobierowie, Dziwnowie, Kołobrzegu i Międzyzdrojach.
Małe miejscowości nad morzem Batyckim są wciąż mało popularne wśród turystów, ale znajdziesz tu spokój, urokliwe miejsca a co najważniejsze piękne plaże i bardzo mało turystów, więc odpoczniesz od zgiełku i tłumów. Jeśli szukasz cichych miejsc nad Bałtykiem i pustych plaż zaplanuj wczasy w tych miejscowościach a na pewno się nie zawiedziesz.
Data aktualizacji: 19 października 2020