Co przywieźć z wakacji? Co opłaca się kupić w górach lub nad morzem? A może warto poznać i dowiedzieć się z jakich wyrobów znany jest dany region turystyczny? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Nie ma co ukrywać – na wakacjach lżejszą ręką wydajemy pieniądze. W drodze na plażę stoją kramy i stragany uginające się pod ciężarem zabawek, pamiątek i bibelotów. Często z ciekawości przystajemy, patrzymy, rozglądamy się. Wtedy powstaje dylemat: co kupić na wakacjach? Poniżej prezentujemy kilka naszych podpowiedzi.
Będąc nad morzem koniecznie bursztyn
Bursztyn to nasz skarb narodowy, dlatego nad Bałtykiem warto kupić wyroby z bursztynu. Nasza propozycja to zakup nalewki bursztynowej. Za nalewkę bursztynową (malutka butelka z drobinkami nieoszlifowanego bursztynu) zapłacimy ok. 15 zł. Taką nalewkę oferuje większość straganów z pamiątkami. Jak rozpoznać czy w buteleczce mamy prawdziwy nieoszlifowany bursztyn?
Prawdziwy bursztyn można poznać po tym, że w słodkiej wodzie opada na dno, a w słonej unosi się na wodzie. Ponadto, po podpaleniu wydziela zapach żywicy, a gdy się go potrze, np. o włosy lub wełnę przyciąga kawałki papieru. Trzeba pamiętać o tym, aby w domu zalać bursztyn 90% spirytusem, odstawić w ciepłe miejsce i czekać aż nabierze złocistego koloru.
Jak działa bursztyn?
Przede wszystkim prozdrowotnie. Posiada on właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa jak naturalny antybiotyk i wspomaga leczenie wielu chorób. Koniecznie kupcie bursztyn, gdy wybieracie się plażować nad Bałtykiem.
Jeśli mowa o bursztynie to warto wspomnieć również o nieco droższej wersji – biżuterii z bursztynu. Piękne bransoletki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki… Bursztyn w połączeniu ze szlachetnym metalem, takim jak złoto lub srebro wygląda po prostu obłędnie – przyciąga wzrok i, co najfajniejsze, to pamiątka, która z pewnością przywoła po latach piękne wspomnienia. Przyznacie chyba, że nie tylko cieszy oko, ale i daje satysfakcję, że kupiliśmy coś naszego, co znajdziemy tylko nad Bałtykiem.
Pamiątki i bibeloty
Tak, my też to znamy – stajesz przy kramiku i wszystko się podoba. Poszukaj, być może na jakimś regale lub półce ukrywają się podkładki pod gorące napoje z ciekawym widokiem lub wzorem regionalnym. W zimne jesienne dni kubek z herbatą z takim widokiem sprawi, że na twojej twarzy na pewno zagości uśmiech. A może postanowisz sobie, że stworzysz kolekcję korkowych podkładek pod gorące napoje z wakacji?
Oprócz tego polecamy cieszące się wielką popularnością żaglowce w buteleczce, magnesy na lodówkę, kubek z nazwą miejscowości czy płytę z szantami. Niektórzy powiedzą: „To kicz!” Ale dlaczego turyści to kupują? Odpowiedź jest prosta – bo sprawia im to przyjemność. A wakacje to jedyny czas w roku, kiedy możemy pozwolić sobie na drobne przyjemności. Bo kiedy, jak nie wtedy? 🙂
Gdy spędzasz wakacje w górach
Będąc na wakacjach w górach warto przywieźć tamtejszy smakołyk. Wszyscy ci, którzy uwielbiają delektować się smakiem oscypka, powinni zrobić zapas tego pysznego regionalnego produktu. Wędzony ser owczy to rzecz zdrowa i pożywna, a gdy będziecie go jeść po powrocie z wakacji, charakterystyczny smak zaraz przypomni wam chwile spędzone w górach.
Jak przechowywać oscypki, aby się nie zepsuły
W suchym miejscu na talerzyku lub zawieszony na sznureczku. Jego skórka trochę się utlenia i ciemnieje, ale konsystencja w środku pozostaje niezmienna. Zabezpieczając powierzchnię oscypka papierem np. do pieczenia sprawimy, że jego smak i właściwości nie zmienią się jeszcze przez dłuższy czas. Do oscypka można dokupić żurawinę w słoiku domowej roboty – przyda się na zimowe dni. Bogata w witaminę C żurawina będzie nie tylko smaczną, ale i pożyteczną pamiątką.
Kolejna nasza propozycja to popularne ciupagi. Tak, wiemy – pół Polski się z nich śmieje, a my przyznamy, że nie wiemy dlaczego 🙂
Noclegi w Zakopanem – nasze propozycje:
Wyroby lokalne za małe pieniądze
Dla Pań doskonałą propozycją będzie biżuteria drewniana: korale, bransoletki, kolczyki. Wybór na stoiskach z pamiątkami jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Pięknie wyglądają na nadgarstku drewniane bransoletki, a do białej koszulowej bluzki idealnie pasują czerwone korale z Zakopanego. Fajną pamiątką dla mężczyzn będzie bransoleta ze skóry lub rzemieni.
Jeśli już mówimy o pamiątkach upiększających nasz wizerunek, to na pewno oryginalną i od kilku sezonów bardzo modną pamiątką będzie narzutka lub chusta z haftem góralskim.
Nie wiem jak wy, ale naszym zdaniem świetnym lokalnym wyrobem są zakopiańskie kapcie. Przyznajcie się, kto takie kiedyś miał? To absolutny must have! Są turyści, którzy co sezon kupują sobie w Tatarach nowe kapcie na zimę: bo ciepłe, bo wygodne, bo naprawdę są takie domowe i budzą pozytywne skojarzenia u bardzo wielu osób.
Tak, jak z urlopu znad morza, warto i z wakacji w górach przywieźć magnes lub kubeczek z motywem charakterystycznym dla danego regionu. Dla tych nieprzekonanych zachętą może być zdanie jednej z internautek: „Tym razem przywiozłam sobie kubek z napisem Zakopane i pięknymi widokami gór. Kiedy piję z niego kawę przenoszę się w te magiczne miejsca… i wracam wspomnieniami”.
Zobacz popularne noclegi w górach
Warto wspomnieć też o innych regionach Polski. Na Warmii kupicie koniki weselne, na Podlasiu lalki motanki, pod Łodzią zaś słomiane pająki. W Bieszczadach krywulki, czyli łemkowską biżuterię, a na Podhalu góralskie koraliki i inne ozdoby ludowe. Gdziekolwiek jesteście, rozglądajcie się za rękodziełem.
Napoje
Z wakacji można przewozić rzeczy, które przez długie lata postoją na półce i ozdobią nasz dom. Ale dobrą opcją jest też zakup lokalnych produktów, które skonsumujemy potem z rodziną lub przyjaciółmi.
Pomyślmy chociażby o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, długim na dwieście kilometrów i wiodącym przez kilkanaście winnic ulokowanych na wzniesieniach pradoliny Odry. Albo o Podkarpackim Szlaku Winnic w okolicach Jasła i Rzeszowa. Albo o Małopolskim Szlaku Winnym… No i co można przywieźć z tamtych okolic?
Nie zapominajmy o cydrze, który królował na ziemiach polskich w XIX wieku, a w ostatnich latach wrócił do łask. Szczególnym uznaniem cieszą się cydry lubelskie i sandomierskie, ale dobre trunki wyrabia się także z jabłek w innych częściach kraju – od Pomorza po Małopolskę.
Wspomnieliśmy o miodach pitnych, ale pamiętać też trzeba o miodzie zwyczajnym. Zdrowym, smacznym, występującym w wielu lokalnych odmianach. Miód rzepakowy z Roztocza, ziołomiód pokrzywowy spod Zielonej Góry, sądecki miód spadziowy, miód kaszubski, miód kurpiowski, miód drahimski z powiatu drawskiego (ten można kupić w drodze do Kołobrzegu z Wielkopolski przez Wałcz). Oczywiście najlepiej kupować je na straganach, a nie w sklepach czy dyskontach.
Co przywieźć z wakacji? Pamiątki za darmo
Rozglądaj się za muszelkami. To świetna zabawa dla całej rodziny. Morski piasek w słoiku, z którego możesz zrobić świecznik lub po prostu wsypać go do szklanego pojemnika. Wypatruj kamieni o ciekawych kształtach – w rzekach, strumykach lub na morskim nabrzeżu. Zasuszony kwiatek w ulubionej książce – to wszystko obudzi wasze wspomnienia.
Do kolekcji warto też dodać jedno słowo, które mówi wszystko – zdjęcia.
Pamiątki z wakacji mogą być i drogie, i tanie; duże i małe. Rozglądaj się, a na pewno znajdziesz coś unikatowego dla siebie. Miej na uwadze wyroby lokalne, ale i popularne bibeloty. Niektóre z nich będą służyć przez długie lata.
Autorzy: Sara Polańska, Daniel Nogal
Data aktualizacji: 12 listopada 2020