Wisła to miasteczko, które zyskało sławę dzięki Adamowi Małyszowi – prawdziwy mistrz w skokach narciarskich. Wybierając się w te okolice można wybrać się na wycieczkę śladami mistrza, ale to nie jedyny powód, aby tu przyjechać. Wisła leży bowiem w Beskidach, a konkretnie w głębi Beskidu Śląskiego. Poniżej podpowiadamy, co zobaczyć w Wiśle zarówno latem, jak i zimą. Zapewniamy, że tu atrakcji zdecydowanie nie brakuje! 🙂
Perła Beskidu Śląskiego
Perła Beskidu Śląskiego – tak właśnie nazywa się Wisłę. Miasto położone jest tuż przy Baraniej Górze, u źródeł najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. Przez cały rok przybywają tu turyści, aby zwiedzić miasteczko. Wisła jest też wspaniałą bazą wypadową do pobliskiego Szczyrku i Ustronia. Okolica jest na tyle urokliwa, że warto tu przyjechać o każdej porze roku.
Dzięki rozbudowanej bazie noclegowej każdy znajdzie tu miejsce idealne dla siebie. W Wiśle największą popularnością cieszą się pensjonaty, które oferują swoim gościom nocleg z wyżywieniem (bed&breakfast).
Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał tego miasteczka, zaplanuj urlop wiosną, latem lub wczesną jesienią. Wtedy można spędzać czas aktywnie na spacerach, kortach tenisowych lub spływach kajakowych. Nawet latem nie ma co obawiać się upałów, ponieważ w najcieplejszych miesiącach średnie dzienne temperatury w Wiśle oscylują około 18 stopni Celsjusza.
Atrakcje Wisły, które warto zwiedzić
Atrakcją, która każdego roku przyciąga nie tylko fanów narciarstwa jest skocznia imienia Adama Małysza. To miejsce robi wrażenie, tym bardziej, że istnieje możliwość wjechania na taras widokowy i podziwiania panoramy. Fani powinni natomiast przyjechać tu na zawody Pucharu w Skokach Narciarskich.
Podążając dalej śladami Adama Małysza, warto zajrzeć również do galerii „Sportowe trofea Adam Małysza”. Znajdują się tu, jak sama nazwa wskazuje, nagrody, jakie nasz najlepszy skoczek zdobył w trakcie swojej kariery. Można tu zobaczyć także bogatą kolekcję nart, kamizelek i butów. Miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy pamiętają panującą w naszym kraju “Małyszomanię” – odrobina sentymentu gwarantowana.
Pałacyk Myśliwski Habsburgów, wybudowany w XIX wieku, reprezentujący alpejskie, typowo wiślańskie budownictwo, to kolejna z atrakcji Wisły. Budynek ma ciekawą historię. Pierwotnie stał u stóp Baraniej Góry i służył Habsburgom jako pałacyk myśliwski, jednak w niepodległej Polsce przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przez pewien czas pełnił funkcję schroniska pod Baranią Górą. Gdy stał się za mały, obok wybudowano nowe schronisko, a pałacyk zamknięto. By uchronić go przed zniszczeniem, w 1985 roku przeniesiono go do centrum Wisły, gdzie pełni rolę siedziby PTTK.
Rezydencja Prezydenta RP, czyli Zamek w Wiśle, został wzniesiony w 1930 r. i przekazany prezydentowi Mościckiemu. Aby go zwiedzić, trzeba zgłosić taki zamiar wcześniej, ponieważ niezbędne jest pozwolenie. Można oczywiście dokonać tego tylko wtedy, kiedy w Zamku nie gości Prezydent. Część budynku funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja.
Co robić zimą w Wiśle?
Zima to czas na zimowe sporty. Przyjeżdżając do Wisły w tym czasie z pewnością nie będziecie się nudzić, nawet jeśli nie jesteście fanami białego szaleństwa. Ale zacznijmy od początku.
W Wiśle działają stoki narciarskie, które rozpoczynają sezon w grudniu, a kończą w marcu/kwietniu, w zależności od aktualnych warunków. Są tu trasy dla zaawansowanych narciarzy oraz szkółki idealne dla wszystkich tych, którzy dopiero chcą nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie.
Narty to nie tylko zjazdy, ale również biegi. W Wiśle można spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych trasach biegowych. W Jonidle funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu. Warto także wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach. Tras jest kilka: na nartach biegowych można zwiedzić park Kopczyńskiego, wybrać się na wycieczkę wzdłuż Wisły lub dolinami Białej i Czarnej Wisełki. Po drodze czekają na was piękne widoki.
Zimą w Wiśle można także wybrać się na kulig. To atrakcja dla wszystkich, ale jeśli podróżujecie z dziećmi, koniecznie weźcie udział w tej zabawie.
Przejazd po zmroku jest szczególnie klimatyczny, gdy towarzyszą mu zapalone pochodnie. Kulig zazwyczaj kończy się w góralskiej kolibie, gdzie można pobawić się przy folkowej muzyce, a także skosztować regionalnych potraw, alkoholi i herbat.
Wisła latem
Przyjeżdżając do Wisły latem, warto postawić na odkrywanie piękna pobliskich gór. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeden z nich to koleje linowe, które zawiozą was na kilka wiślańskich szczytów: Stożek, Skolnity, Soszów, Cieńków, Czupel oraz na skocznię im. Adama Małysza. Najlepiej uczynić podróż wyciągiem pierwszym etapem wycieczki w góry, a od stacji powędrować dalej szlakiem.
Aby wejść na Baranią Górę (szczyt należący do Wisły), najlepiej udać się do Stacji Narciarskiej Cieńków. Kolejka dowozi na grzbiet górski zaliczany do pasma Baraniej Góry. Stąd można wybrać się żółtym szlakiem na wspomniany szczyt, po drodze zachwycając się pięknymi widokami. To jednak tylko jedna z opcji, bo miejsc na górskie wyprawy jest w Beskidach, w pobliżu Wisły, wiele.
Zobacz sprawdzone noclegi w Wiśle
A gdzie kupić pamiątki, które przypominać będą o wspaniałych chwilach spędzonych w Wiśle? Sklepiki z pamiątkami znajdują się na rynku. Nie brakuje tu również restauracji, w których można spróbować czeskiego piwa!
Wisła jest idealnym miejscem zarówno na weekendowy wyjazd, jak i dłuższe wakacje. W zależności od pory roku, którą wybierzecie na pobyt, czekają na was zróżnicowane atrakcje, a w każdym wypadku malownicze widoki. Miejsc do zobaczenia jest w okolicy bardzo dużo, dlatego zachęcamy do odkrywania. Bo właśnie to jest w podróżach najfajniejsze!
Zobacz więcej atrakcji w Wiśle i okolicy