Ach, urlop… cudowny czas odpoczynku od pracy i wielu trosk, jakie niesie ze sobą zwykła codzienność. Niestety, powroty do rzeczywistości bywają trudne, co często skutkuje obniżeniem nastroju. Jak zadbać o samopoczucie po urlopie? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią Ci codzienne życie.

— materiał partnera —

Ruszaj się

Aktywność fizyczna to jeden z lepszych sposobów na dobre samopoczucie. Regularny ruch wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną kondycję organizmu oraz wzmaga produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Poza tym podczas uprawiania sportu można oderwać się od problemów, skupiając na tym, co tu i teraz. Zanim zaczniesz szukać wymówek typu “po urlopie mam bardzo dużo pracy”, pamiętaj, że nie musisz spędzać długich godzin na siłowni. Na dobry humor najlepsze są aktywności na świeżym powietrzu – rolki czy spacery. Możesz również ćwiczyć w domu, na przykład pobudzający pilates o poranku lub relaksującą jogę przed snem. W ciągu dnia pamiętaj o spontanicznych aktywnościach – zamiast windy, wybierz schody lub jedź do pracy rowerem.

Zadbaj o zdrową dietę

To, co jemy na co dzień, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a więc również nastrój. Zdrowa dieta to jadłospis właściwie zbilansowany zarówno pod względem kalorycznym, jak i odżywczym. Każdy organizm potrzebuje energii (czyli kalorii z posiłków) oraz niezbędnych składników pokarmowych (białek, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych). Aby układ nerwowy działał prawidłowo, warto zadbać o różnorodny jadłospis pełen takich składników jak: tłuszcze omega, aminokwasy, witaminy i składniki mineralne.

Zdrowe tłuszcze omega zawierają kwasy EPA i DHA, które korzystnie działają na układ nerwowy. Tłuszcze są składnikiem błony komórkowej mózgu i ułatwiają przekazywanie informacji między komórkami. Dzięki temu usprawniają procesy myślowe, mają korzystny wpływ na wydajność mózgu i zdolność uczenia. Tłuszcze omega znajdziesz w rybach, olejach roślinnych, orzechach i awokado.

Kolejnym ważnym składnikiem diety na dobre samopoczucie są białka, a konkretnie tworzące je aminokwasy – związki niezbędne do wytwarzania neuroprzekaźników. Na szczególną uwagę zasługuje jeden – tryptofan – który uczestniczy w syntezie serotoniny (hormonu szczęścia). Źródłem tryptofanu są pestki dyni.

W zdrowej diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, nabiału oraz produktów pełnoziarnistych. Znajdziesz w nich cenne witaminy i składniki mineralne. Złe samopoczucie może być wynikiem niedoboru witaminy D. To bardzo częsta przypadłość (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Źródłem witaminy D są nie tylko suplementy, ale również żywność (mleko, jaja, sery, masło, ryby). Podczas komponowania jadłospisu warto zwrócić uwagę na witaminy antyoksydacyjne (A, E i C). Antyoksydanty redukują szkodliwe wolne rodniki, co bezpośrednio przekłada się na lepszą odporność i dobre samopoczucie. Na pracę układu nerwowego (w tym mózgu) korzystny wpływ mają także składniki mineralne, przede wszystkim magnez, cynk, żelazo i miedź.

Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze może być wyzwaniem (szczególnie po urlopie). Na stronie https://www.maczfit.pl/blog/fit-jedzenie-przepisy-prosto-z-kuchni-maczfit/ znajdziesz wiele porad dietetycznych oraz przepisy na zdrowe, pyszne i różnorodne dania.

Zaplanuj kolejne wakacje

Sposobów na poprawę samopoczucia jest wiele, a każdy ma swój ulubiony. Niektórzy relaksują się podczas gorącej kąpieli, inni wyciszają w trakcie czytania książek, a jeszcze inni tańczą do ulubionej muzyki. W końcu chodzi o to, aby każdego dnia znajdować czas na drobne przyjemności. A może Tobie największą radość sprawia planowanie urlopu? Do dzieła – kolejne kierunki podróży czekają!

Poprzedni artykułUrlop w zimie, czyli gdzie jechać na wakacje w styczniu?
Następny artykułJaki zegarek do morza?