Wakacje na polskim wybrzeżu to nie lada gratka dla miłośników ciepłych promieni słonecznych, szumu fal i rozgrzanego złotego piasku. Przy sprzyjającej pogodzie czas nad Bałtykiem można spędzić też inaczej – na rejsie statkiem wycieczkowym, aktywnie na desce surfingowej albo jeżdżąc rowerem w nadmorskich lasach. Dlaczego wakacje nad Morzem Bałtyckim cieszą tak wielu? Kiedy jest najcieplej nad Bałtykiem w Polsce?
Urlop nad Bałtykiem – polski numer jeden na wakacje
W maju 2022 roku Polska Organizacja Turystyczna zleciła badanie dotyczące wakacyjnych planów Polaków. 71% respondentów wyraźnie wskazało, że zamierza wypoczywać w Polsce. Nic dziwnego, skoro wielu z nas wciąż ma z tyłu głowy obostrzenia pandemiczne, także te związane z transportem oraz kwarantanną nakładaną w momencie przekraczania granic państw. Wypoczynek w Polsce w oczach wielu z nas jest pewniejszy i bezpieczniejszy, a przede wszystkim łatwiejszy do zorganizowania.
Warty podkreślenia jest także cel podróży. Spośród ankietowanych planujących wakacje w Polsce aż 41% zamierza spędzić wakacje nad Bałtykiem. Kolejna w rankingu sceneria wypoczynku to góry, po których chce wędrować jednak znaczne mniej osób (27%). Wysoka jak na polskie warunki temperatura powietrza na wybrzeżu i wody w Morzu Bałtyckim, a także liczne atrakcje sprawiają, że w lipcu i w sierpniu nad Bałtykiem nie sposób się nudzić.
Kiedy zaplanować wakacje nad morzem? Najcieplejszy miesiąc nad Bałtykiem
Jak pokazują dane meteo gromadzone i analizowane rzez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sierpień to najcieplejszy miesiąc na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim, a kolejny pod tym względem jest lipiec.
Warto zauważyć, że sierpień 2022 roku był w naszym kraju, nie tylko na wybrzeżu, najcieplejszy od lat. Średnia temperatura powietrza dla obszaru całej Polski wyniosła wówczas 20,5 st. Celsjusza i była aż o 2,0 st. Celsjusza wyższa od wieloletniej średniej temperatury powietrza mierzonej w ostatnich trzech dekadach, tj. w latach 1991-2020. Nie inaczej było na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim – na tym obszarze średnia temperatura w sierpniu 2022 roku sięgnęła 20,4 st. Celsjusza.
Dokładniejszy obraz dają dane dotyczące temperatury powietrza w sierpniu w kilku najpopularniejszych nadmorskich miejscowościach (według danych serwisów WeatherSpark.com i Ekologia.pl):
- W Gdańsku średnia temperatura powietrza w sierpniu wynosi 22 st. Celsjusza. Aktualne prognozy pogody na sierpień 2023 roku wskazują, że w pierwszej połowie miesiąca będzie wahać się w granicach 23-28 st. Celsjusza, a w drugiej połowie sierpnia spadnie nawet do 20 st. Celsjusza.
- Ustka, która jest położona na wschodzie województwa pomorskiego, w sierpniu jest chłodniejsza od Gdańska. Średnia temperatura powietrza w sierpniu równa się 17 st. Celsjusza. Prognozy długoterminowe określają, że na początku i na końcu sierpnia 2023 roku w Ustce można spodziewać się temperatury około 20 st. Celsjusza, za to w środku miesiąca – nawet do 25 st. Celsjusza.
- Kołobrzeg, czyli jeden z najpopularniejszych kurortów na Pomorzu Zachodnim, w sierpniu odnotowuje średnią temperaturę powietrza na poziomie 18 st. Celsjusza. W 2023 roku od początku sierpnia aż do 20 sierpnia prognozowana jest temperatura od 23 do 27 st. Celsjusza, a pod koniec miesiąca – około 20 st. Celsjusza.
Wakacje nad Bałtykiem w sierpniu – dla kogo?
Sierpień jest najcieplejszym miesiącem nie tylko na wybrzeżu, lecz także w całej Polsce. To właśnie wtedy warto zaplanować wypoczynek nad morzem. Wówczas panują idealne warunki do pieszych wycieczek wzdłuż linii brzegowej, łapania promieni słonecznych na molo albo na plaży, dziecięcych zabaw w piasku lub uprawiania sportów wodnych.
Wypoczywających w sierpniu nad Bałtykiem rozpieszcza nie tylko temperatura powietrza, lecz także temperatura wody morskiej. W zależności od miejscowości, w której przeprowadzono pomiar, średnia miesięczna temperatura Bałtyku w sierpniu wynosi od 18 do 19 stopni. Różnica pomiędzy temperaturą wody a temperaturą powietrza jest zatem w omawianym miesiącu relatywne niewielka.
Sierpień sprzyja wypoczynkowi:
- rodzin z dziećmi, które w lipcu i sierpniu mają wakacje szkolne;
- surferów, którzy – korzystając z ciepłych nocy – chętnie śpią pod namiotami na polach kempingowych na Helu, która jest mekką polskich surferów;
- miłośników kąpieli słonecznych, bo słońce operuje wtedy najmocniej;
- fanów zwiedzania – w szczycie sezonu turystycznego muzea, latarnie morskie i inne atrakcje turystyczne otwarte są najdłużej, częstsze są też rejsy statkami turystycznymi;
- entuzjastów nadbałtyckiego letniego „folkloru” – np. stołów z cymbergajem, gabinetów krzywych luster, stoisk z wakacyjnymi przysmakami (m.in. goframi i frytkami belgijskimi), których w lipcu i sierpniu jest najwięcej.
Wakacje nad Bałtykiem w sierpniu to najlepsza pora na wypoczynek dla wszystkich, którzy uwielbiają wysoką temperaturę powietrza i wody. Dostępność najważniejszych atrakcji turystycznych, nadmorskie przysmaki, słońce zachęcające do opalania się i pogoda sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi to najważniejsze zalety urlopu nad polskim morzem w sierpniu.